Každá zima prichádza s nepríjemnými prekážkami, ktoré čelia zdraviu vášho auta. Ak sa chcete túto zimu vyhnúť nečakaným poruchám a vysokých účtov za servis, prezrite si týchto pár tipov, ako skontrolovať stav vašej autobatérie ešte včas.
Faktory, ktoré škodia a vybíjajú vašu autobatériu
Prvým a veľmi častým bodom je nedostatočná a zanedbaná údržba. Čo to znamená ? Batériu auta by sme mali kontrolovať tak často ako olej- každých 14-15 dní. Batériu ovyplyvňuje aj staroba. Mali by sa vymienať každých 5 rokov, aj keď sú udržiavané v dobrom stave. Vyhnúť by sme sa mali aj používaniu príliš veľkého množstva elektronických zariadení pri prvom zapnutí zapaľovania. To znamená, že by ste mali vypínať vonkajšie/vnútorné svetlá alebo iné elektrické zariadenia, keď je zapaľovanie vypnuté.
Ďalšími faktormi sú aj :
- Chybný systém nabíjania
- Korózia svoriek batérie
- Veľmi horúce alebo studené počašie ovplyvňujúce energiu, ktorú autobatéria generuje
Dobré návyky= zdravá batéria
Ak zásadne dokážete zmeniť jednoduché postupy pri používaní auta, dokážete ovyplyvniť a pomôcť zdraviu vašej autobatérie.
Predtým ako sa rozhodnete vypnúť zapaľovanie, vypnite všetky elektrické komponenty, ako sú napríklad klimatizácia, rádio, vyhrievanie sedadiel. Ak nezabudnete spraviť tieto úkony pred vystúpením z auta, batéria nebude pri budúcom používaní tak zaťažovaná. Ak máte možnost ´´skryť´´ vaše auto, tak určite do garáže. Nízke teploty totižto sťažujú pretáčanie motora a zaťažujú batériu. Ak auto nepoužívate každý deň a jazdíte s ním len na víkendy, uistite sa, že batériu z času na čas ´´prevetráte´´ dlhšou jazdou, aby sa opäť nabila.
Vždy udržiavajte čistotu
Existuje množstvo lacných nástrojov, ktoré môžu pomôcť s čistením autobatérie. Najjednoduchší spôsob je použitie jedlej sódy a destilovanej vody so zubnou kefkou, ktorá dokáže odstrániť všetky nečistoty zo svoriek a káblov. Tento jednoduchý nástroj vám pomôže udržiavať batériu zdravú z dlhodobého hľadiska.