Auto na šrot alebo ako Nemci podvádzajú Slovákov

Nákup auta z Nemecka môže byť výhodný, avšak prináša so sebou aj veľké riziko a treba byť veľmi obozretný. Mnoho Slovákov si zadováži auto z Nemecka, ktoré bolo vo svojej domácej krajine určené na zošrotovanie. Aj takto jednoducho sa dá doplatiť na neznalosť zákona alebo neprítomnosť nemecky hovoriaceho človeka.

Na Slovensku je toto bežný scenár. Človek si chce kúpiť auto, avšak vzhľadom na svoje finančné možnosti sa rozhodne pre kúpu ojazdeného auta. Na bazároch sa dá nájsť nespočetné množstvo áut od slovenských predajcov a jednotlivcov, ale nájdeme tam aj tie od zahraničných. Kvalitné auto po právnikovi z Nemecka, a k tomu má aj kompletné doklady, je lákadlom pre mnohých ľudí. K tomu sa pridá faktor ceny, ktorá je pomerne nízka, a rozhodnutie kúpiť ho je na svete. 

Spoločnosť IRIS IDENT prednedávnom zverejnila správu, v ktorej upozorňuje na veľmi rozšírený nový podvodný obchod medzi Nemeckom a Slovenskom.„Na Slovensko sa začali v ostatnom období dovážať z Nemeckej spolkovej republiky jednotlivo dovážané vozidlá, ktoré sú v Nemecku určené na zošrotovanie, pravdepodobne z dôvodu plnenia starších emisných noriem. V Nemecku však ich majiteľ dostal príspevok na nákup nového vozidla, takzvané šrotovné,“ uvádza vo svojej správe IRIS IDENT

Zdroj: pexels.com

Registrácia nie je možná
 
 
V prvom rade si treba pozrieť registračné doklady daného vozidla. Ak v nich nájdete pečiatku s nápisom „Verwertungsnachweis lag vor“, tak sú určené na zošrotovanie, a na Slovensku ich nebude možné zaregistrovať. Ďalším faktorom, ktorý by ste si v registračných dokladoch mali všímať, je pečiatka s nápisom „Ungultig“, po slovensky „neplatný“.
 
Problémom je, že dovoz takýchto áut nie je nijakým spôsobom protizákonný, aj preto je dôležitá dôsledná kontrola záznamov v registračných dokladoch vozidla. Často sa stáva, že pečiatka s vyššie uvedeným nápisom, ktorá hovorí o tom, že auto je určené na zošrotovanie, býva prelepená samolepkou s čiarovým kódom a identifikačným číslom vozidla VIN. Spoločnosť IRIS IDENT ďalej odporúča pozrieť sa na registračný doklad časti I. alebo časti II., čo sa však pri bežnom odhlásení vozidla na export nerobí. V prípade, že je záznam v registračných dokladoch prelepený čiarovým kódom, zvyknú mať tieto registračné doklady odstrihnutý roh. Takto sa dá prelepenie odhaliť ľahšie, a hlavne včas.

Odporúčaný článok:  Sneh na cestách alebo pätoro vecí, ktorých sa v zime vyvarujte
Zdroj: pexels.com

Takto môžete dojsť k tomu, že vás predajca klame a zavádza, pričom takéto konanie už protizákonné je. Prax je ale vždy náročnejšia, pretože dokazovanie a vymáhanie práv kupujúceho môže byť z dôvodu cezhraničného obchodu komplikované a zdĺhavé.
 
 Ak ste si takéto auto kúpili, a prídete s ním na kontrolu originality (KO), technici z tejto kontroly doklady od vozidla neakceptujú a nevykonajú danú kontrolu. Jednoducho povedané, takéto auto nebudete môcť prihlásiť do evidencie vozidiel Slovenskej republiky. Aj keď môže byť nákup vozidla z Nemecka lákavý, vždy je dôležité byť obozretný a opatrný a radšej sa o nákupe poradiť s niekým, kto sa v danej problematike vyzná.

Komentáře