Opel Crossland X – ďaľší člen rodiny X

V ponuke značky Opel pribudol model Crossland X. Rozmermi nápadne pripomína sesterský model Mokka X. Na rozdiel od neho však nedisponuje pohonom 4×4, ponúka menej výkonné motory, vyzerá modernejšie a profiluje sa ako mestský crossover. Podobne ako väčší súrodenec Grandland X je výsledkom spolupráce výrobcu s koncernom PSA. Testujeme ho v top výbave Ultimate, vznetovým motorom 1,5 CDTI a automatickou 6-stupňovou prevodovkou.

 Zvonku

Aj pri tomto modeli výrobca stavil na v súčasnosti osvedčený recept. Vyššia karoséria, „oplastované“ nárazníky a prahy, trochu nadpriemerná svetlá výška… Odvážne tvarovaná chrómová lišta tiahnuca sa vrchom od spodku predného okna až po zadné spolu s čiernou strechou toto jednoducho tvarované auto obzvláštňuje. Spredu sa auto hlási k značke tvarom svetiel a ich LED podpisom. Naopak nebyť veľkého znaku na zadnej strane, jeho príslušnosť k rodine Opel by som neuhádol. Napriek tomu na mňa auto pôsobí najlepšie práve zo zadnej bočnej strany, kedy vynikne kontrast bielej metalízy a tmavej strechy efektne oddelenej spomínanou chrómovou lištou.

 

Vo vnútri

Po otvorení vysokých a ťažkých predných dverí objavujem interiér nápadne podobný svojmu väčšiemu bratovi z rodiny X. Prístrojový panel, volant, displej infotainmentu, panel ventilácie a volič automatu je prebraný bez zmeny. Tvarovanie mohutnej palubnej dosky, hoci pokrytej o niečo menej hodnotnými materiálmi je rovnako inšpirované väčším modelom. Túto skutočnosť však hodnotím pozitívne.

Zaujal ma netradičný tvar manuálnej ručnej brzdy a dizajn vyvýšenej časti stredového tunela, do ktorého je vsadený volič automatickej prevodovky. Páčilo sa mi aj čalúnenie sedadiel, kombinácia koženky a rôznych farebných textílií presvetluje prevažne tmavý interiér.

Odporúčaný článok:  Audi Q3 - Dospelá " Q-trojka"

 

Infotainment značky Opel patrí k tým lepším. Jeho ovládanie je intuitívne a prehľadné. Spokojnosť musím vyjadriť aj s podporou Android Auto/Apple Car play.

Za volantom

Tvarovaniu sedadiel bola zo strany výrobcu venovaná veľká pozornosť. Vyzdvihujem v tejto triede nadpriemerné možnosti ich nastavenia, ktoré umožnia pohodlný posed každému vodičovi (nastavenie bedrovej opierky v štyroch smeroch, nastavenie sklonu sedáku, jeho predĺženie). Kombinácia polohy sedadiel, pedálov a volantu mi však pri mojej výške 185 cm nedovoľovala nájsť si ideálnu polohu s dopredu vystretými nohami. Pedále boli umiestnené príliš blízko, resp. mi pozdĺžne nastavenie volantu neumožňovala posunúť sedadlo od nich ďalej. Nižšie postavy však problém nebudú mať.

Priestor vpredu bol na šírku a výšku bohato dimenzovaný. Pri nohách som bol však obmedzovaný príliš vystúpenou a úzkou opierkou ľavej nohy. Sklopná lakťová opierka upevnená na sedadle vodiča si svoju úlohu plnila dostatočne, napriek tomu by skôr privítal jej štandardnú verziu, ktorá by bola súčasťou stredového tunela a mohla by poslúžiť aj spolujazdcovi.

 

Výborný výhľad do každej strany trochu kazili v spodnej časti široké A stĺpiky. Spokojný som bol aj s veľkosťou spätných zrkadiel.

Ergonómia ovládacích prvkov je na slušnej úrovni. Na vyššiu základnú polohu páčok pod volantom som si zvykol, za zbytočné však považujem ovládanie smeru ventilácie cez displej infotainmentu.

Po dobrých skúsenostiach s jazdnými vlastnosťami modelu Grandland X som mal prirodzene podobné očakávania aj od testovaného auta. Podvozok je naladený pomerne tuho a väčšie nerovnosti zvláda na 17“ kolesách iba obmedzene. Auto sa v zákrutách výraznejšie nakláňa, čím odrádza šoféra ich prejsť vyššou rýchlosťou. Pri prekonaní nepríjemného pocitu z náklonu však podvozok dokáže stopu pomerne dlho udržať. CrosslandX by som však určite nenazval „šoférskym“ autom vhodným na rýchle vymetanie okresiek.

Odporúčaný článok:  KIA Niro 1.6 GDi HEV - Sympatický hybrid

Jeho hlavným pôsobiskom budú mestské uličky. Manévrovanie s autom je vďaka 11-metrovému priemeru otáčania a bohatému preskleniu jednoduché. Počet otáčok volantu medzi jeho krajnými polohami však mohol byť nižší (3). Parkovanie uľahčuje zadná kamera a senzory na oboch koncoch karosérie.

Pri jazde na diaľnici ma prekvapila nízka úroveň aerodynamického hluku. Hluk skôr preniká od podvozku a motora. Jazda vyššou rýchlosťou je pohodlná s prekvapivo nízkou citlivosťou na bočný vietor. Páčilo sa mi tuhé riadenie bez vôle a s rovnakým odporom posilňovača v každej polohe volantu.

Auto poháňal štvorvalcový vznetový agregát s objemom 1499 cm3 , maximálnym výkonom 88 kW pri 3750 otáčkach a krútiacim momentom 300 Nm pri 1750 otáčkach. Motor sa po naštartovaní prejavuje relatívne silným hlukom a vibráciami, po zahriatí vibrácie zmiznú a hluk klesne na prijateľnú úroveň. Jedna-päťka sa prejavuje slušným dieslovým záťahom z nízkych otáčok a iba krátkym oneskorením reakcie na plynový pedál. Z nízkych rýchlostí dokáže auto akcelerovať pomerne výrazne, vo vyšších je zrýchlenie už iba pozvoľné. Spokojný som bol s logikou a jemnosťou radenia automatickej prevodovky s hydrodynamickým meničom. Dokonale využíva rozsah použiteľných otáčok motora a nesnaží sa ho „podtáčať“. Rýchlosť radenia je síce iba priemerná, v spojení s týmto motorom som to však rušivo nevnímal.

Odporúčaný článok:  Opel GrandlandX – vyvážené SUV

 

Príjemnou vlastnosťou testovaného motora bola schopnosť udržať apetít auta na uzde za každých okolností. Jazdil som v mínusových teplotách na mokrých vozovkách s kombinovanou spotrebou 5,6 l/100 km. Na okreskách som sa pohyboval so spotrebou 5,1 a na diaľniciach 6,1 l/100 km. V meste som sa dokázal pri priemernej premávke zmestiť do hodnoty 6,5. Na rýchlostnej ceste s povolenou stovkou sa nie je problém dostať blízko štyrom litrom.

Praktická stránka, výbava, cena

Na rozdiel od predných sedadiel bolo miesta vzadu pre dospelých pasažierov výrazne menej. Rodiny s malými deťmi ocenia jednoduchú montáž detských sedadiel do úchytov isoFix a možnosť posuvu a regulácie sklonu zadných sedadiel. Pri ich sklopení tvorí s nimi batožinový priestor rovnú plochu s objemom 1255l. Jeho základný objem sa dá zmeniť posunom zadnej lavice alebo jej časti v rozmedzí 410 – 520l. S množstvom a objemom odkladacích priečinkov som bol spokojný.

 

Základná cena testovaného auta vo výbave Ultimate je 23 590 EUR, s doplnkami a metalízou sa vyšplhá o niekoľko tisíc EUR vyššie. Cenu pokladám za prijateľnú, navyše často zníženú tradičnými akciami a fleetovým programom značky Opel.

Verdikt

Za seba môžem konštatovať, že ma CrosslandX za srdce úplne nechytil. Oceňujem však, že Opel postavil auto s tradičným interiérom, čím osloví stále veľkú skupinu konzervatívnych zákazníkov. Variabilitou zadnej časti stavil na praktikú stránku a presvedčí aj nízkymi nákladmi na prevádzku. Až počty predaných kusov ukážu, či dajú zákazníci prednosť Crosslandu X alebo ostanú verní staršiemu modelu Mokka X.

Komentáře