Ako sa ľahko zbaviť zahmlených okien?

Zahmlené okná zapríčiňujú zlú viditeľnosť a bránia bezpečnej jazde na cestách. Príčinou zahmlievania okien sú práve výrazné teplotné rozdiely. Mnoho vodičov si so zahmlievaním okien nedokáže poradiť a okná si väčšinou utierajú za jazdy utierkou. Čo treba urobiť, aby sa okná nezahmlievali? Ako vyčistiť okná od zahmlievania? 

Pripravili sme si pre vás zoznam, ktorý vám pomôže vyhnúť sa nepríjemnostiam.

Zdroj – pixabay.com

Zahmlievanie okien v aute spôsobuje teplý vzduch, ktorý sa dostáva do kontaktu so studeným vzduchom. Chladný vzduch nedokáže absorbovať toľko vlhkosti ako teplý, a práve preto sa nadbytočná vlhkosť zráža na studených miestach. Najviac zasahované sú okná a čelné sklo, ktoré je pre vodiča najdôležitejšie vo výhľade. Je verejne známe, že sklo nie je dobrým tepelným izolantom a tak zostáva jeho povrch veľmi dlhú dobu studený.

Odmrazovač okien

Jedným z moderných spôsobov je použiť odmrazovač okien. ktorý nájdeme v novších modeloch áut. Odmrazovanie okien funguje nasledovne: Zapne sa klimatizácia spolu s ventilátorom  a poháňa tak suchý ohriaty vzduch priamo na čelné sklo. Vďaka tomu vyčistí sklo od zahmlenia.

Zdroj – pixabay.com

Použite klimatizáciu

Klimatizáciu väčšinou využívame vo vysokých horúčavách na schladenie. Stále však zabúdame na to, že klimatizácia dokáže viac než len prisunúť studený vzduch do horúceho auta.

Odporúčaný článok:  SsangYong Tivoli Grand 1.5 Turbo Style+ - Dobrá voľba

Klimatizáciu treba v takomto prípade zapnúť spolu s ohrievačom, aby sa vzduch vo vnútri kabíny vysušil. Ohrievač zapnite na teplotu, ktorá vám je príjemná a stačí chvíľu počkať. Týmto spôsobom sa v aute nebude tvoriť žiadna vodná para a vaše všetky okná zostanú čisté.

Zdroj – pixabay.com

Zaobstarajte si prípravok proti zahmlievaniu

Ďalším účinným spôsobom je siahnutie po kvalitnom prípravku, ktorý vám odstráni povlak na okne v priebehu niekoľkých sekúnd. Vďaka priesvitnému a vysoko účinnému protizahmlievaciemu ochrannému filmu sa dosiahne vysoko intenzívne, krištáľovo priezračné zakonzervovanie povrchu, ktoré efektívne zabráni oroseniu skla. Najčastejšie sa prípravky predávajú vo forme sprejov s rozprašovačom.

Zdroj – pixabay.com

Včas meniť kabínový filter

Problém so zahmlievaním čelného okna môže spôsobovať starý, zanesený kabínový filter. Jeho úlohou je vyčistiť vzduch vháňaný cez ventiláciu do kabíny vozidla. Preto by sme ho mali zakaždým udržovať čistý a meniť ho včas. Prietok vzduchu cez špinavý filter je nižší, čo zabráni odchodu vlhkosti z auta. . Interval výmeny môže závisieť od toho, koľko a kde jazdíte. Zvyčajne sa kabínový filter mení každých 15 000 kilometrov.

Zdroj – pixabay.com
Zdroj – pexels.com

Pohlcovač vlhkosti

Vysoká vlhkosť a teplo vytvárajú ideálne prostredie pre rast plesní a húb na akomkoľvek mieste v interiéri auta. Pohlcovač vlhkosti je veľmi nenápadným vrecúškom, ktoré však robí kúzla. Je naplnený látkou, ktorá dokáže efektívne viazať molekuly vody nachádzajúce sa v prostredí. Keď látka stratí svoj účinok, jednoducho umiestnite vrecúško pohlcovača vlhkosti do mikrovlnky. Látka v jeho vnútri sa vysuší a opäť je schopná plniť svoju úlohu.

Odporúčaný článok:  Autosalon Bratislava 2019 - po stopách premiér

Pohlcovače vlhkosti predstavujú efektívnu možnosť, ako zabezpečiť auto pred zahmlievaním okien.

Zdroj – pexels.com
Komentáře