Zažltnuté svetlomety? Tipy ako ich rozžiariť aj doma!

Trápia vaše vozidlo žlté svetlomety? Naše jednoduché spôsoby vám pomôžu vylepšiť a vyčistiť vaše svetlomety ihneď. Tento jav je veľmi bežný, najmä na vozidlách, ktoré trávia veľa času vonku na slnku. Okrem dopadu na vizuálnu stránku vozidla , zanecháva matný a zakalený vzhľad, ktorý znižuje svetelný výkon svietidiel. Žlté svetlomety je možné obnoviť, pokiaľ sú vyrobené z plastu. Vyleštené do jasnosti môžu byť aj do hodiny.

Čaro zubnej pasty

Zubná pasta leští a bieli zuby malým množstvom chemikálií, ktoré dokážu vyčistiť aj vaše zažltnuté svetlomety. Pred nanesením akejkoľvek zubnej pasty by svetlomety mali byť čo najčistejšie a preto ich treba aspoň pretrieť vodou a handrou, aby sa odstránili všetky nečistoty. Utesnite oblasť okolo svetlometov maskovacou páskou, aby ste predišli poškodeniu laku vozidla. Naneste na svetlomety rovnaké množstvo zubnej pasty, aké by ste použili na čistenie zubov, a potom ju rozotierajte po povrchu, až kým nenanesiete tenkú vrstvu zubnej pasty. Následne vyleštite povrch handričkou z mikrovlákna. Ak ste s leskom spokojný, svetlomety dôkladne opláchnite a naneste na povrch vrstvu UV odolného tmelu.

Zdroj – pixabay.com

Ručná pomoc brúsnym papierom

Na začiatok je potrebné zhodnotiť v akom stave opotrebenia sú vaše smetlomety. Ak má priehlbiny alebo hlboké ryhy, budete potrebovať hrubozrnný papier. Aby ste odstránili hlavnú poškodenú vrstvu, je potrebné začať zrnitosťou 600.

Odporúčaný článok:  Aj pravidelná starostlivosť o batériu je dôležitá

Pred samotným úkonom by sa mal papier navlhčiť, aby bol elastický a aby sa neotvorili hrubé záhyby. Brúsenie sa musí vykonávať kruhovými pohybmi v rôznych smeroch aby, brúsny papier nespracovával povrch v pruhoch, ale úsilie bolo rozložené rovnomerne.

Zdroj – pixabay.com

Tip: čím menšie poškodenie ,tým väčšia zrnitosť.

Sóda bikarbóna + destilovaný biely ocot

Pomôcky, ktoré potrebujete k tomuto kroku sú len pár utierok a dva džbány s destilovaným bielym octom v jednej a sódou bikarbónou v druhej. Najprv nalejte ocot do sódy bikarbóny. To spôsobí, že roztok bude šumieť kvôli rozdielom v PH. Podobne ako trik so zubnou pastou, aj sóda bikarbóna použitá v tejto oprave pôsobí ako trecia zmes, aby sa zbavila oxidácie na svetlometoch, zatiaľ čo ocot prerezáva špinu.

Po dôkladnom utretí svetlometov si vezmite čistú handričku a utrite zmes jedlej sódy a destilovaného bieleho octu. Aby ste svetlomety dobre ochránili opäť dajte svetlometu jednu vrstvu vosku a kvalitné leštenie.

Zdroj – pixabay.com
Komentáře