Dacia Spring – prvý elektrobudget

Emisné normy sú v Európe neúprosné a natoľko prísne, že sa výrobcovia bez elektromobilov do budúcna skrátka nezaobídu. Elektrinou poháňané vozidlo tak bude musieť ponúknuť aj Dacia, značka známa pre svoje cenovo dostupné vozidlá. Predzvesťou prvej elektrickej Dacie sa stáva koncept Spring, predstavený v termíne, kedy sa mal konať zrušený ženevský autosalón.

Podľa očakávania vychádza koncept Dacie s elektrickým pohonom z Renaultu K-ZE, ktorý sa ako jeden z lacnejších elektromobilu predáva na čínskom trhu. To potvrdzuje zhodná silueta karosérie alebo totožné línie bočného presklenia. Dizajnérske detaily sú však pre Daciu Spring vlastné a prepracované dizajnérmi značky. Vpredu sa nachádza novo tvarovaná maska ​​a úzke svetlomety, doplnené o LED diódy v nárazníku, zatiaľ čo v koncových svetlách nájdeme motív zdvojeného písmena Y. Práve na ne by sme mali uprieť pozornosť, pretože rumunská automobilka priznáva, že Spring je ukážkou svetelného podpisu budúcich modelov značky. Podobný motív tak očakávajme aj pri novej generácii Dacie Sandero, ktorá by sa svetu mala predstaviť ešte tento rok.

Odporúčaný článok:  Mazda MX-30 100th Anniversary - Originálne druhé husle do rodiny

Nový elektrický crossover bude veľmi kompaktný (na dĺžku meria iba 3,73 metra), čo z neho v prípade sériovej varianty urobí najmenší model značky. Viac o technike automobilka neprezradila, snáď len to, že dojazd sériového prevedenia sa má pohybovať okolo hodnoty 200 kilometrov (podľa metodiky WLTP). Renault K-ZE je mimochodom poháňaný elektromotorom s výkonom 33 kW, čerpajúci svoju energiu z lítium-iónových batérií s kapacitou 26,8 kWh. Veľmi podobnú techniku ​​by mala dostať aj Dacia – napokom, jej elektromobil by sa mal vyrábať po boku K-ZO v Číne.

Dacia Spring vstúpi na trh v prvej polovici roka 2021. Zatiaľ však nie je jasné, či bude ponúkaná aj na slovenskom trhu. Automobilka totiž bez bližších podrobností oznamuje, že elektromobil bude dostupný len vo vybraných krajinách.

Komentáře

About Martin Malátek

Svet okolo áut a nových technológií ma baví a napĺňa už od detstva. Priťahuje ma úplne všetko, čo má kolesá a spaľovací motor. Vo voľnom, ale i pracovnom čase rád čítam, cestujem, testujem a píšem na Autozine.sk - prvé auto: Škoda 105L - aktuálne auto: Mercedes C

View all posts by Martin Malátek →