Šípka indikátora plynovej nádrže: Najlepšie tajomstvo auta

Ako dobre poznáte svoje auto ? Všimli ste si niekedy malú šípku vedľa ikony palivového čerpadla na plynomere vášho auta? No, ak áno, ale nikdy ste si neboli celkom istí, čo to znamená, prezradíme vám malé tajomstvo. Žiadny nápad? Žiadny problém. Väčšina ľudí si neuvedomuje, čo táto šípka označuje. Zistilo sa, že približne 95 % ľudí nepozná symbol šípky pri ukazovateli paliva. Ak aj vy patríte medzi tých 95 %, sme tu pre vás.

Zjednodušene povedané, symbol šípky na ukazovateli paliva označuje, na ktorej strane je uzáver palivovej nádrže vozidla k dispozícii alebo či je zapnutý. Ak je šípka k dispozícii na ľavej strane alebo ukazuje na ľavú stranu, znamená to, že na ľavej strane vozidla je k dispozícii uzáver palivovej nádrže. Sme si istí, že mnohí z vás to už vedeli, no bohužiaľ nie všetky autá sú obdarené týmto šikovným malým označením.

Odporúčaný článok:  Peugeot a Total vyvíjajú "Le Mans Hypercar"

Skutočnou otázkou zostáva, nakoľko je to skutočne užitočné? Veľa ľudí by si položilo otázku, či je možné, že niekto nevie, kde má na aute palivovú nádrž.

Zdroj – pixabay.com

Kedy bol vynájdený palivomer?

V roku 1917 John Gilbert Collison vynašiel plynomer na palubnej doske a v roku 1920 tento nápad predložil General Motors Co. Bol všeobecne prijatý a teraz slúži veľmi užitočnému účelu. Niektorí ľudia ho používajú, aby sa uistili, že vedia, kedy majú natankovať benzín, a niektorí ho používajú, aby zistili, ako dlho môžu jazdiť so šípkou na „E“, kým sa auto prestane pohybovať.

Použitie ikony a šípu vynašiel v roku 1986 Jim Moylan, dizajnér Ford Motor Company. Potom, čo túto myšlienku navrhol, Ford Escort a Mercury Tracer z roku 1989 boli prvými vozidlami, ktoré sa dočkali realizácie. Ostatné automobilové spoločnosti si tento doplnok všimli a začali ho začleňovať do svojich vlastných palivomerov.

Zdroj – pixabay.com

Šípka vpravo, či vľavo?

Napríklad výrobcovia áut z Japonska umiestňujú šípku veľmi často iba na ľavú stranu. Pri európskych automobiloch nájdeme šípku zase na pravej strane vedľa ikony čerpacieho stojana. Prečo to nie je zjednotené? Ale je, naozaj, len sa automobiloví výrobcovia delia na dve skupiny. Každá akcentuje svoj vzťah k bezpečnosti vodiča pri čerpaní paliva.

Komentáře