Podvádzanie Volkswagenu nepozná hraníc

Škandál okolo zmanipulovaného softvéru VW ešte ani nestihol utíchnuť a už je tu nový, nie je ani z ďaleka tak veľký a rozsiahly, ale predsa len zaujímavý. Najväčší výrobca osobných vozidiel z roku 2017 totiž zahájil veľkú zvolávaciu akciu pre zhruba 6700 vozidiel predaných v EU a v severnej Amerike, z ktorých prostá väčšina bola predaná v Nemecku (okolo 4000 kusov).

A aký problém tieto vozidlá vlastne majú? Malá drobnosť, chýba im homologizácia, tieto vozidlá nemali byť nikdy predané, ide tu o testovacie vozidlá skonštruované pred samotnou výrobou, ktoré mali byť zošrotované. Prototypy a testovacie vozidlá sú vyrobené za účelom overenia ich požadovaných vlastností a skúške odolnosti, sú určené výhradne pre interné testy a chýba im homologizácia. Týmito vozidlami jazdia výlučne zamestnanci automobiliek pre overenie kvality produktov.

Od roku 2006 však VW predal viac ako 6700 takýchto vozidiel, pravdepodobne ako bežné „predvádzačky“. Niektorým možno chýba len softvérová úprava a budú zodpovedať zákonnej homologizácii, ale pre iné by sa vyžadoval nákladný fyzický zásah a bude ich teda nutné „stiahnuť z obehu“. A práve o tieto vozidlá tu ide, VW vyhlásil, že tu hrozí isté bezpečnostné riziko, aj keď sa doteraz nikomu nič nestalo. Generálny riaditeľ VW Herbert Diess bol o tomto probléme vraj informovaný už v roku 2016, ale konať začal až teraz. Magazín Spiegel hovorí o interných dokumentoch VW, podľa ktorých ide dokonca až o skoro 17000 vozidiel, ale VW doteraz potvrdilo len zhruba 6700 vozidiel zapojených do tejto zvolávacej akcie.

Odporúčaný článok:  Modernizovaný Hyundai i30 - zahájenie výroby

Vyzerá to tak, že Volkswagen je tak trochu nepoučiteľný a otázkou zostáva ako budú majitelia týchto vozidiel odškodnený, ide vraj výlučne o vozidlá značky VW, všetky dcérske spoločnosti (Škoda, Seat, Audi a Porsche) vraj týmto problémom nie sú postihnuté. Takže ak máte VW z tohto obdobia zakúpený s malým nájazdom ako prevádzacie vozidlo, tak zaňho ešte možno dostanete dobre zaplatené.

Komentáře