Už pri prvom pohľade na vozidlo, môžete vidieť, že nová Audi Q3 dospela.
Oproti predchádzajúcej generácii je zrejmé ako Q3 narástla do šírky aj do dĺžky, čo jej veľmi prospelo.
V číslach +100mm na dĺžke , +77mm na šírke. Tieto príjemné nárasty sa odzrkadlili na celkovom priestore kabíny ale aj batožinovom priestore, ktorého objem je slušných 530l , teda o 70l viac oproti prvej generácii.
Ako je na tom ale Q3 celkovo?
Exteriér:
Q3 je prepracovaná do detailov. Prelis na karosérii začína od predných svetlometov a tiahne sa až k tým zadným. Bočný profil sa zmenil z vajíčka na menšiu verziu veľkej sestry Q8. Rovnako ako Q8 zapadá do generácie nových „Audín“ maskou chladiča.
Prednú časť vozidla spoznáte podľa osemuhoľníkovej jednodielnej masky chladiča „Singleframe“ a výrazných bočných otvorov na okrajoch nárazníka . Predné LED svetlomety sú vybavené DRL svetlami. Zadné svetlá sú takisto LEDkové a majú dynamický blinker.
Interiér:
Tým si ma Q3 získala…
Akonáhle zavriete dvere, ktoré sú naozaj ťažké, nie papierové, ostanete v absolútnom tichu. To je to, čo Audi vždy robilo perfektne – dokonale odhlučnené kabíny. Kľučky otvárania dverí , sú stelesnenie inteligencie, dizajnu a ergonómie. Kľučka sadne presne na dva prsty a ešte to aj dobre vyzerá, veď posúďte sami…
Sedenie v kabíne je typicky nemecké – tvrdšie ale za to príjemné. Výhľad z kabíny môžeme označiť bezchybný.
V testovanom vozidle bola pre mňa ideálna zvolená kombinácia alcantary a kože. Sedačky mali dostatočné bočné vedenie a tvrdé bočnice sedáku. Volant mi vyslovene sadol do rúk. Ovládacie prvky na ňom mali hlavu aj pätu a boli veľmi intuitívne.
Medzi prvky, ktoré si môžete konfigurovať prakticky kedykoľvek je ambientné osvetlenie. Disponuje vyše 3O farbami, teda každý si vyberie tú svoju obľúbenú.
Na mieste „budíkov“ je virtual cockpit, teda 10,25″ displej. Mal výbornú grafiku, svižné prepínanie medzi jednotlivými oknami. Niekomu by mohli klasické ručičky otáčkomera a rýchlomera chýbať, no ja k tej skupine ľudí určite nepatrím. Druhým displejom na palubnej doske bol 10,1″displej MMI navigácie plus. Tomuto displeju môžem vyčítať len jedno – spravil som z neho 1000 – palcový :). Našťastie pozná funkciu čistenia a mohol som ho vrátiť do pôvodného stavu. Osobne by som ocenil, keby sa dal systém ovládať pomocou hardvérového otočného ovládača ako má Audi A3.
Veľké plus dávam hi-fi sústave so subwoofrom, 4 USB vstupom a bezdrôtovej nabíjačke mobilného telefónu.
Motor, prevodovka, jazda:
1.5 TSi s výkonom 110kW kombinovaná so 7 stupňovou automatickou prevodovkou DSG, poskytuje dve tváre správania sa a prejavu.
- Prvá tvár , tá, ktorá je dnes nutná – ekologická. Najlepšie fungovala v režime „Efficiency“ a „Auto„. V týchto dvoch režimoch za predpokladu predpisovej jazdy , jemného stláčania akcelerátora a uvedomelej jazdy spálila Q3 len 4,6l / 100km. Dá sa to dosiahnuť bez problému, len jazda v týchto režimoch je pre mňa nudná. Adaptívny tempomat akceleruje naozaj šetrne, DSGčka radí do čo najnižších otáčok. Pri rozbehu DSGčka dosť prešmykuje až je to nepríjemné. Povedal by som, že je to typické správanie DSG prevodoviek.
- Druhá tvár Q3. Subjektívne tá správna , tá ktorá robí vodičovi úsmev na tvári a ukáže skutočne výborné jazdné vlastnosti Q3. Povinne zvoliť režim jazdy „Dynamic„. Nebojte sa zatlačiť do akcelerátora až na podlahu, ľutovať nebudete! V tomto režime to auto nespoznáte, motor točí do maximálnych otáčok, zvuk je krásny , prevodovka radí okamžite, len idete na spotrebu 8,6l / 100km. Ale každá zábava niečo stojí, no nie? Najdôležitejšie, čo ale v režime dynamickej jazdy zistíte je podvozok. Pri bežnej jazde je podvozok perfektný, výborne filtruje nerovnosti a akoby som to povedal ja, je vhodný na naše martinské cesty – zvláda ich bravúrne. Neodskakuje, nebúcha, neklepe, je si sám sebou istý. Lenže v režime „Dynamic“ Vám ukáže kam siahajú jeho možnosti. Podvozok Vás podrží aj tam, kde by ste to nečakali. Nato, že testované vozidlo bola „predokolka“, v tiahlych zákrutách držalo stopu tak, že ani na milisekundu nezaváhal a bezpečne letel vpred. Jediné, čo by som ja zvolil ako kombináciu do Q3 je benzínový 2liter s pohonom Quattro a vtedy by to bolo totálne nadupané auto.
Také isté boli aj brzdy, tuhé, s dobre dávkovateľným brzdným účinkom. Ani po dlhých zákrutách strmhlav dole nejavili známky únavy.
Asistenčné systémy Q3 bolo niečo s čím som na začiatku súperil a tvrdil, že sú zbytočné. Uznávam. Mýlil som sa. Adaptívny tempomat v kombinácii s automatickou prevodovkou fungoval ukážkovo. V závislosti na zvolenom jazdnom režime tak aj akceleroval. Brzdil vždy spoľahlivo až do úplného, bezpečného zastavenia. Jazdu v pruhoch takisto zvládal bez problému, len sa naozaj musíte plne venovať riadeniu. Nie je to autopilot, ale asistenčný systém. Systém sledovania mŕtveho uhlu majú dlhodobo odladený. V prípade , že chcete odbočiť, rýchlym blikaním Vás upozorní na vozidlo vedľa.
Testovaná Audi Q3 ma veľmi pozitívne prekvapila. Keďže je vo svete trend malých SUV, Audi tam rozhodne svoje miesto má. Nebude to mať však jednoduché, lebo cena nie je zrovna najnižšia.
Technické údaje | Audi Q3 35 TFSI 1.5TSI |
Typ motora: | Zážihový |
Valce / ventily: | 4 / 16 |
Zdvihový objem (ccm): | 1498 |
Najvyšší výkon (kW(k) / ot/min) | 110(150)/ 5000-6000 |
Najvyšší krút. moment (Nm / ot/min): | 250 / 1500-3500 |
Prevodovka: | 7.stupňová DSG |
Zrýchlenie 0 – 100 km/h (s): | 9.2sek. |
Spotreba kombinovaná – WLTP (l/100 km): | 5,7-5.9 |