Testovaná Mazda CX-5 je už druhou generáciou úspešného SUV. Predošlá verzia položila základy dizajnového štýlu „Kodo“ a vydláždila cestu pre ďalšie modely značky. Nová CX-5 ho ďalej rozvíja, pričom technicky nadväzuje na predošlý model.
Zvonku
Už spomínaná predošlá generácia patrila k tým krajším vozidlám typu SUV. Tá súčasná je niekedy označovaná iba ako facelift predchodcu. Tu si dovolím nesúhlasiť, pretože napriek podobným rozmerom prináša omnoho výraznejšie a agresívnejšie tvary a pôsobí celkovo dospelejšie.
Na prvý pohľad zaujme negatívne skosenou prednom časťou s možno až príliš výraznou maskou chladiča. Zospodu je orámovaný chrómovou lištou, ktorá nápadito prechádza do priestoru úzkych predných svetlometov. Malé hmlovky sú zasadené v jemnej štrbine, ktorá na spodku zvýrazňuje dovnútra preliačený lakovaný diel predného nárazníka. Jeho spodná nelakovaná plastová časť plynule prechádza do plastových nárazníkov a pozdĺž celej karosérie, čím plní praktickú a estetickú funkciu vozidla typu SUV. Dopredu sa zužujúca kapota nadväzuje na prednú masku a opticky od nej oddeľuje predné svelomety do mohutných predných nárazníkov.
Zboku vynikne pre Mazdu typická dlhá predná kapota a dozadu posunutá kabína. Prelisy na spodku bočných dverí zjemňujú ich pomerne veľké plochy. Mohutný C stĺpik je zmäkčený rozširujúcou sa chrómovou lištou ťahajúcou sa po spodnom obvode bočných okien.
Zadná časť auta sa podľa mňa dizajnérom podarila najlepšie. Úzke, vysoko posadené zadné svietidlá nadväzujú svojim tvarom aj „svetelným podpisom“ na predné svetlomety. Niekoľko prelisov a preliačených častí podtrhuje svalnatú stavbu karosérie. Oceňujem dve priznané koncovky výfukov, bez ktorých si autá značky Mazda už ani neviem predstaviť.
Až na trochu prehnanú agresívnosť prednej časti auta nemám k exteriéru čo dodať. Čierna farba CX-5 síce pristane, na druhej strane však zanikajú nelakované doplnky a lišty na spodnej časti auta.
Vo vnútri
Po otvorení predných dverí ma zaujme množstvo a kvalita tesnení po ich obvode, čo napovedá o poctivom odizolovaní interiéru od vonkajších ruchov. Zároveň si všímam vypracovanie vnútornej časti dverí a vkusné zakomponovanie kožených a plastových častí do jedného celku. Nezabudlo sa ani na svedomité prekrytie prahov, čím sa zabráni znečisteniu nohavíc pri nastupovaní do vozidla.
Volant poznáme už z iných modelov Mazdy, až na trochu tenší veniec nemám k jeho vypracovaniu a rozmiestneniu ovládacích prvkov žiadne námietky. Páči sa mi aj mohutná palubná doska v strede predelená vkusnou imitáciou dreva a mohutnými chrómovými rámčekmi výduchov ventilácie. Výhradu mám k umiestneniu panelu klimatizácie, ktorá je umiestnená prinízko a na jej displej nie je dobre vidieť. Pekný detail tvoria výškové reproduktory audiosytému Bose zakomponované do A stĺpikov.
Oceňujem vyššie umiestnený stredový panel s riadiacou pákou, tlačidlom ručnej brzdy a ovládačmi infotainmentu nielen pre jeho praktickú, ale aj estetickú stránku. Biele kožené čalúnenie vyzerá efektne, ale vyžaduje starostlivosť hlavne na bokoch sedadiel a na výplni dverí. Ja osobne by som aj napriek tomu bielu kožu pri kúpe tohto auta zvažoval. Kontrast, ktorý vytvára s tmavou palubnou doskou, dodáva interiéru až prémiový charakter.
Analógový prístrojový panel už v súčasnosti pôsobí trochu archaicky a v novej generácii Mazdy 6 je už nahradený modernejším. Verím, že v najbližšom facelifte sa CX-5 vydá podobným smerom a navyše zväčší aj uhlopriečku displeja infotainmentu. Mazda sa konečne pridala k väčšine výrobcov automobilov a ponúka podporu Android Auto a Apple Car Play. Testovaný model ním ešte nedisponoval, ale existuje možnosť jeho doplnenia pomocou originálneho príslušenstva.
Interiér na mňa až na malé detaily pôsobil pozitívne a cítil som sa v ňom príjemne. Chválim kvalitu jeho materiálov a zmontovania plastových dielov palubnej dosky. Ani pri prejazde nerovností, respektíve jazde po tzv. mačacích hlavách som nezaznamenal žiadne pazvuky, čo nie je pravidlom u mnohých iných výrobcov.
Za volantom
Posed je typický stoličkový, ale dá sa na neho zvyknúť veľmi rýchlo vďaka rozmerným sedadlám. Pri ich tvarovaní bol dôraz kladený skôr na pohodlie ako na športovú stránku. Privítal by som trochu výraznejšie tvarované bočnice. K nastaveniu sedadla a volantu pri mojej výške 185 cm nemám výhrady (sedadlo úplne dole a volant hore a najbližšie k telu), ale vyššie postavy môžu mať s hľadaním správnej polohy problém. Predné sedadlá poskytujú široký rozsah nastavení vrátane bedrovej opierky, nepochopiteľne však iba na vodičovej strane.
Nasadanie je pohodlné ako do väčšiny áut typu SUV. Pedále sú rozmiestnené podľa mňa ideálne, ale chýbala mi plastová opierka ľavej nohy vedľa pedálov. Pravá noha sa mohla opierať o mäkkú čalúnenú časť stredovej konzoly.
Na nedostatok miesta do žiadnej strany som sa sťažovať nemohol, obe opierky rúk sú umiestnené na správnom mieste a v dostatočnej výške. Napriek tomu som bol prekvapený nemožnosťou akéhokoľvek nastavenia stredovej opierky, čo u nižších postáv môže znemožňovať jej používanie..
Vďaka vyššiemu posedu je výhľad vonku bezproblémový a rozmerné spätné zrkadlá ponúkajú výborný prehľad o situácii vedľa a za vozidlom. Ergonómii je ťažko niečo vytknúť, riadiaca páka je zásluhou vyššieho umiestnenia stredového tunelu po ruke a bližšie volantu. Chválim okrem dotykového displeja aj tradičný spôsob ovládania infotainmentu pomocou otočného ovládača a jednoúčelových tlačidiel. Funkcie palubného počítača a adaptívneho tempomatu sú prístupné z volantu. Spokojný som bol aj ovládaním ventilácie pomocou osobitného panelu a klasických ovládačov.
V CX-5 som sa cítil okamžite ako doma a pre jej ovládanie som nepotreboval manuál. Takéto klasické poňatie interiéru je v súčasnosti skôr raritou. Otázkou je, či zákazníkov hľadajúcich „modernejšie“ riešenia neodradí od kúpy.
Na ceste
Auto poháňa vznetový agregát s na túto dobu veľkým objemom 2191 cm3 a dvojitým prepĺňaním. Poskytuje maximálny výkon 129 kW pri 4500 otáčkach/min. a krútiaci moment 420 Nm pri 2000 otáčkach/min. Jeho prednosťou je po zahriatí veľmi mäkký a tichý chod bez vibrácií. Tak typické oneskorenie nástupu turbodúchadla je tomuto motoru cudzie, odozva na pohyb plynového pedála je skoro okamžitá. Výkon dávkuje postupne bez dramatického zatlačenia do sedadiel až do 5000 otáčok. Možno aj preto vníma vodič zrýchľovanie auta ako vlažné, pohľad na strmo stúpajúcu ručičku ryhlomera ho však presvedčí o opaku. Pri bežnej jazde je motor výborne utlmený, pri akcelerácii o sebe už dáva vedieť, nie však neprijemným zvukom.
Riadenie je na pomery SUV veľmi príjemne nastavené, nepôsobí príliš tuho ani preposilovane. Oceňujem presnosť a rýchle reakcie auta aj na najmenší pohyb volantu. Pôsobí prirodzene, ale o spätnej väzbe by som u tohto auta nehovoril. Jeho účelom však nie je rezať na limite zákruty okresných ciest, ale pohodlne dopraviť posádku na miesto určenia. Túto disciplínu zvláda auto na jednotku. Výborne nastavený podvozok poskytuje veľkú mieru pohodlia aj na 19“ kolesách (225/55 R19). O bežných nerovnostiach posádka nevie, väčšie sa prejavia tlmeným buchnutím. V zákrutách sa auto prirodzene nakláňa, ale jeho podvozok poskytuje stále pocit istoty. Aj pri pocite, že auto v zákrute dostanete na jeho limit sa stále nič neobvyklé nedeje a auto drží stopu, ignorujúc svoju výšku a ťažisko. Hľadanie limitov vás po čase prestane baviť a užívate si pohodlnú jazdu s presvedčením, že vás podvozok nesklame ani v krízových situáciách.
Spojka je nastavená mäkko a jej opakované stláčanie mi nevadilo ani pri posúvaní sa v kolóne alebo jazde mestskými uličkami. Vďaka priemeru otáčania 11 metrov je auto v meste pomerne obratné, je potrebné len viac točiť volantom. Kompaktné rozmery a výborný výhľad z auta ho nevylučujú ani z mestskej premávky. Vzhľadom na prítomnosť vznetového motora s DPF by som však uprednostnil v prevažnej miere jazdy mimo mesta. Spotreba v meste pri bežnej premávke sa dá bez veľkého snaženia udržať do 7,5 litra. Podvozok odfiltruje väčšinu nerovností a jemne nadpriemerná svetlá výška 200 mm dovolí prekonávať obrubníky bez strachu o poškodenie nárazníkov.
Na okreskách sa dá na pomery SUV s autom aj zabaviť a jazdiť zákrutami aj ostrejším tempom. Plytké sedadlá vás v tom však nepodporia a na ich koženom povrchu sa trochu šmýka. Poteší výkonová rezerva, ktorá zabezpečí hladké predbiehanie aj pri jazde do kopca. Prevodová páka je sympaticky malá, má presné a krátke dráhy a manipulácia s ňou je dokonalá. Prevodovka je odstupňovaná dlhšie, čím využíva točívý moment v širšom rozsahu otáčok bez nutnosti neustáleho radenia. Pri rýchlosti 90 km/h točí na šiestom prevodovom stupni necelých 1600 otáčok, čím prispieva k nízkej spotrebe. K nastaveniu bŕzd aj k ich účinku nemám výhrady. Svižná jazdy v regióne Liptova a Oravy znamenala odber z nádrže v hodnote 6 litrov.
Hoci SUV tohto typu nie sú primárne určené na jazdu v teréne, vyskúšal som si jazdu po poľnej ceste plnej výmoľov a do prudkého zatrávneného kopca. Nezaznamenal som žiadne problémy s pohonom 4×4 a ni pri zastavení v kopci, pri zostupe však chýbal asistent jazdy z kopca. Je potrebné však poznamenať, že bolo sucho a možno by sa na mokrej tráve správal systém inak. Kríženie náprav auto takisto zvládlo, chvíľu to však trvalo a vyžadovalo to viac plynu a prácu so spojkou. Jazda v teréne by bola určite jednoduchšia s automatickou prevodovkou.
Pozitívnym prekvapením bola diaľničná jazda. Charakterizoval by som ju jediným slovom: ticho. Auto je nielen na pomery SUV perfektne odhlučnené od aerodynamického hluku. Ten sa začína ozývať až nad rýchlosťou 160 km/h. Utlmenie podvozka a motora je takisto príkladné a prispieva k výbornej atmosfére v interiéri. Auto pri ustálenej jazde a rýchlosti 120 km/h (Bratislava -> Trnava) spotrebovalo 5,8 litra na 100/km, pri rýchlosti 140 km/h (Trnava -> Banská Bystrica) sa už prejavil odpor vzduchu vyššej karosérie a spotreba presiahla 7 litrov.
Po jazde z Bratislavy na Liptov/Oravu cez Donovaly a späť ukázal palubný počítať priemernú spotrebu 6,9 litra. Počas najazdených približne 800 km som zaznamenal minimálne dve regenerácie DPF, trvajúce iba niekoľko minút. Priemernú spotrebu vzhľadom na veľkosť a typ auta s pohonom 4×4 považujem za primeranú.
Praktická stránka, cena
SUV sa v súčasnosti využívajú ako bežné rodinné vozidlá a pomaly vytláčajú autá typu MPV alebo kombi z ciest. Preto sa od nich logicky vyžaduje množstvo odkladacích priestorov a riešenia pre spríjemnenie cestovania. Čo sa týka interiéru, CX-5 v trende nezaostáva a poskytuje množstvo rôzne veľkých priečinkov a otvorov. Do predných dverí bez problémov odložíte 1,5-litrovú PET fľašu, schránka pred riadiacou pákou je dostatočne objemná a podobne je na tom aj priestor pod stredovou lakťovou opierkou. V nej sú ukryté okrem slotu na SD kartu navigácie aj dva USB sloty.
Zadné miesta sú takisto pohodlné, sedadlá však nie sú posuvné ani sklopné. Sú delené v pomere 40/20/40 a sú sklopné aj pomocou páčok z batožinového priestoru. Pri posadení za seba (pri výške 185 cm) som sa dotýkal kolenami predného sedadla. Montáž detskej sedačky je jednoduchá vďaka dobre prístupným ukotveniam IsoFix. Zadná časť sedadiel je pokrytá čiernou umelou kožou, čo je praktické pre rodiny s malými deťmi. Zadná lakťová operka ukrýva ďalšie USB sloty na nabíjanie mobilných zariadení.
Piate dvere sa otvárajú elektricky, ale pomerne hlučne. Privítal by som však ich otvorenie do väščieho uhla. Ukrývajú batožinový priestor s objemom 506 litrov. Priestor je kvalitne čalúnený, po sklopení zadných sedadiel vytvára s nimi rovnú plochu a ponúka objem 1620 litrov. Pod podlahou ukrýva subwoofer audiosystému a sadu na opravu defektu.
Chýbajú mi praktické riešenia v podobe háčikov na nákupné tašky, priečinky, rozdeľovače priestoru. Túto oblasť Mazda podľa mňa zanedbala. Podobne sú na tom aj ostatné modely značky.
Základná cena tohto modelu vo výbave Revolution Top s testovaným motorom je stanovená na 35 200 EUR. S príplatkami 200 EUR za biele kožené čalúnenie, 500 za navigáciu, 605 za metalízu bude konečná cena 36 505 EUR. V čase písania tohto testu bol k dispozícii cenník tohto modelu s novým vznetovým motorom s výkonom 135 kW a točivým momentom 445 Nm a cenou 37 605 EUR. Napriek navýšeniu ceny ju však považujem za primeranú a konkurencieschopnú.
Verdikt
CX-5 patrí podľa mňa k najkrajším autám typu SUV. Poskytuje nadpriemerné pohodlie aj určitú radosť z jazdy a dokáže plnohodnotne poslúžiť ako rodinné auto. Až na malé nedostatky ju radím na pomyselný vrchol kompaktných SUV. S autom som bol nadmieru spokojný a to aj napriek tomu, že v autách typu SUV nevidím veľký význam kvôli nutnosti skĺbiť vyššiu karosériu s pohodlnými a zároveň aj trochu športovými jazdnými vlastnosťami. Myslím si, že sa to Mazde v rámci možností do veľkej miery podarilo.
Tato Mazda bola super aj predtym, teraz je este krajšia. Ale zmysel v SUV nevidim ziadny, na ceste nic moc, v terene takisto. Ked uz musi byt 4×4, tak Mazdu 6.
Velmi pekne auto, tento motor som mal v Mazde 6 v Norsku a musim povedat ze pri lahkej nohe bola spotreba skutocne vyborna. Zatah presne ako pise autor clanku, pekne postupne to taha az do vysokych otacok. CX5 by stala za vyskusanie:)