Autosalon Bratislava 2019 – po stopách premiér

Tohtoročný Autosalón Bratislava 2019 sa konal od 30.4. do 5.5.2019 a fanúšikovia automobilového priemyslu, ktorí na tento tradičný event zašli, si určite prišli na svoje. Predstavilo sa tu takmer 50 automobilových značiek, ktoré priniesli cez 60 slovenských výstavných premiér, ale aj stredoeurópske výstavné premiéry.

   

Prvé poschodie už tradične patrilo klasickým značkám, ktoré sem priviezli novinky takmer priamo zo Ženevy. Videli sme stredoeurópske a desiatky slovenských výstavných premiér. V stánku značky Hyundai sme boli svedkom odhalenia zaujímavého modelu Tucson N-line a značka Peugeot predstavila po prvý krát na Slovensku dlho očakávaný model Peugeot 208, vyrábaný v PSA Trnava.

   

Pozornosť nepochybne zaujala aj nová Scala od značky Škoda, ktorá mala jeden z najvydarenejších stánkov vo forme ľadovej plochy, s množstvom modelov ako Karoq, Kodiaq ale aj nový Kamiq. Nový Volkswagen Passat, T-Cross alebo aj Hyundai i30 Fastback N či Kia Proceed boli tiež stredobodom pozornosti. Stredoeurópsku premiéru si na bratislavskom AUTOSALONe odbila aj Mazda 3 Sedan a tú Slovenskú zasa Mazda 3 Hatchback v nádhernej bordovej metalíze. Najväčším lákadlom pre všetky vekové kategórie bol nepochybne futuristický prototyp elektromobilu Renault Trezor. Karoséria je tvorená z hliníkového kompozitu s kombináciou uhlíkových vlákien.

Odporúčaný článok:  Budú nové testy 2023 v autoškole naozaj tak náročné?

   

Našli sme tu prehliadku modelov všetkých druhov. Od elektrických mini-áut, mestských áut, cez offroady, SUV, až po športové a luxusné kúsky v exkluzívnych expozíciách. Absolútny luxus predstavil model Rolls Royce Cullinan, ktorý je najväčším a najdrahším SUV na svete. Titul najrýchlejšieho SUV na Autosalone nesie model Lamborghini Urus. Na prízemí si tiež našli priestor tuningové firmy spoločne s ďalšími luxusnými automobilmi, ktoré sú na našich cestách skôr výnimkou, než samozrejmosťou.

   

Keďže jedným zo súčasných trendov je elektromobilita, v tomto smere nezaostali ani výrobcovia a ukázali nám napríklad aj čisto elektrické SUV ako Audi e-tron či Mercedes-Benz EQC. Veľmi zaujímavý bol staručký elektromobil Detroit Electric, ktorý už v roku 1918 ponúkal dojazd až 80km. Zaujímavosťou boli aj najlacnejšie dvojmiestne elektromobily čínskej značky ZhiDou, ktorá ponúka aj minidodávky a zaujímavý sharing systém v mestách. Absolútnou zaujímavosťou však bol najnovší model lietajúceho auta – AeroMobil 4.0, ktorý doteraz nebol na Slovensku verejne predstavený.

Odporúčaný článok:  Dacia Spring - prvý elektrobudget

   

Tradične sme tu našli aj výstavu amerických MuscleCars a oproti nim netradične, v kontraste k veľkými V8 motormi spaľujúcimi výhradne benzín, značku elektromobilov Tesla s novinkou Model 3.

   

Veríme, že budúci ročník prinesie ešte silnejšie zastúpenie značiek a viac miesta pre prezentáciu automobilového priemyslu, ktorý napreduje míľovými krokmi smerom k alternatívnym pohonom a autonomite. Tešíme sa o rok v Inchebe…

Výber z fotografií nájdete v našej galérii:

Komentáře

About Martin Malátek

Svet okolo áut a nových technológií ma baví a napĺňa už od detstva. Priťahuje ma úplne všetko, čo má kolesá a spaľovací motor. Vo voľnom, ale i pracovnom čase rád čítam, cestujem, testujem a píšem na Autozine.sk - prvé auto: Škoda 105L - aktuálne auto: Mercedes C

View all posts by Martin Malátek →