Úplne nová Mazda MX-30 – začiatok elektrického dobrodružstva

Prostredníctvom modelu MX-30 Mazda preráža na trh s elektromobilmi. Model MX-30 je poháňaný čiste elektrickou energiou a je vôbec prvým elektromobilom značky. Jej názov by nám mohol napovedať, že sa jedná o športový model, no opak je pravdou. Jedná sa o kompaktné SUV.

Pohonná jednotka e-Skyactiv zahŕňa ľahký akumulátor s kapacitou 35.5 kWh. Vozidlo bude poháňať elektromotor o výkone 105 kW, čo zodpovedá 143 konským silám. Výrobca udáva bezproblémový dojazd na plne nabitý akumulátor až 200 kilometrov, čo nieje doposiaľ najlepšia hodnota medzi elektromobilmi, no na bežné mestské jazdenie je dojazd viac než dostačujúci. Mazda sa pýši skvelou vyváženosťou vozidla, sľubuje vynikajúcu ovládateľnosť a bleskové odozvy vozidla na každý jeden pokyn vodiča, taktiež avizuje rovnako prirodzený pocit ako pri šoférovaní auta so spaľovacím motorom.

Akumulátory Mazdy CX-30 by sa mali dobiť do 80% kapacity za 35 až 40 minút

Dizajnéri karosérie sa zhostili úlohy navrhnutia prvého elektrického modelu značky s maximálnou vážnosťou. Mazda má bohaté skúsenosti s vyhotovením karosérie bez B-stĺpiku z minulosti, kedy toto riešenie použili pri dizajnovo veľmi vydarenom modele RX-8. Karoséria preto pôsobí veľmi športovým dojmom napriek jasnému smerovaniu vozidla do segmentu menších mestských SUV-čiek. Tento detail Mazda nazýva ako freestylové dvere. Príťažlivým prvkom dizajnu sú výrazné zadné vonkajšie svetlá ktoré môžu pripomínať exotické superšportové vozidlá.

Odporúčaný článok:  Honda e - Toto nieje koncept!!!
S karosériou bez B-stĺpika má Mazda bohaté skúsenosti z minulosti.

Interiér vozidla kráča ruku v ruke s aktuálnou spoločenskou myšlienkou ekologickosti a je vytvorený zväčša z vysoko kvalitných recyklovaných materiálov. Pravá koža bola nahradená vegánskou alternatívou, zatiaľ čo na stredovú konzolu bol použitý korok pochádzajúci z ekologických zdrojov. Výsledkom je interiér, vďaka ktorému sa pasažieri budú cítiť v teple a vítaní každú sekundu, ktorú strávia vo vnútri Mazdy MX-30.

Jednoduchý, no zároveň moderný interiér je doplnený o nevšedný detail – stredovú konzolu s plávajúcim dizajnom.

Mazda uvádza model na trh v druhej polovici roka 2020 v limitovanej edícii „First Edition“. Edícia má zahŕňať okrem iného 18 palcové hliníkové kolesá, full LED predné svetlomety a zadné skupinové svetlá, projekčný Head-Up displej, klimatizáciu, elektrickú parkovaciu brzdu s funkciou pomoci rozjazdu do kopca, kožený volant, bezpečnostné funkcie i-Activsense ktoré dokážu rozpoznať nebezpečenstvo kolízie, dažďový a svetelný senzor a systém núdzového volania eCall.

Pohľad na zadnú časť karosérie mestského SUV pôsobí ambicióznym dojmom športového kupé.

Komentáře