Najlepšie tipy ako podporiť nízku spotrebu a šetriť palivo

Momentálne výstrely cien za pohonné hmoty spôsobili u väčšiny z nás chaos a neistotu v jazdení. Na spotrebu paliva daného auta má vplyv veľa faktorov. Existuje však mnoho efektívnych spôsobov ako si udržať skvelú a nízku spotrebu. Poradíme vám pár overených tipov.

Zdroj – pixabay.com

1. Zohrievanie motora skrátiť na minimum

Zimné obdobie býva najčastejším problémom pri rozbiehaní vozidla. Pri naštartovaní motora je palivová spotreba veľmi vysoká a preto by sme sa mali s autom pohnúť čo najrýchlejšie. Najviac prospeje motoru zahriatie pri miernej záťaži, teda pokúsiť sa vyraziť ihneď po naštartovaní, samozrejme s premysleným štýlom jazdy a nezrýchľovať do vysokých otáčok.

Motor počas samotnej jazdy pracuje na vyšší výkon, čím sa dokáže rýchlejšie zohriať a znížiť tým spotrebu paliva. Počas prvých 5 minút zapnutého studeného motora na voľnobeh v zime sa spotrebuje až 0,15 l paliva.

Zdroj – pixabay.com

2. Pozor na štýl jazdy

Vyhýbanie sa zbytočnému brzdeniu i akcelerácii je skvelým začiatkom k šetreniu paliva.

Odporúčaný článok:  Novodobé stáčanie sa netýka len kilometrov. Podľa ich vzoru idú aj pneumatiky

Pri riadení auta je najdôležitejším faktorom pozornosť vodiča. Ak si chcete zaistiť efektívnu a plynulú jazdu, predvídanie zohráva veľkú úlohu. Dôležité je predvídať situácie na vozovke, včas a správne reagovať. Ak dokážete vyhodnotiť situáciu premávky pred sebou, dokážete sa vyhnúť zbytočnému brzdeniu a agresívnej jazde. Pri prudkom rozbiehaní a rýchlom brzdení sa v extrémnych prípadoch môže zvýšiť spotrebu paliva až na dvojnásobok. 

Zdroj – pixabay.com
Zdroj – pixabay.com

3. Včasné a inteligentné preraďovanie

Vysoké otáčky = zvýšená spotrebu. Ako ich teda môžete znížiť ?

Pri každej jazde si treba dávať pozor na zaradený prevodový stupeň, ktorý by mal byť v tomto prípade čo najvyšší. Autá vždy jazdia efektívnejšie na vyšších prevodových stupňoch. Používajte najvyššie možné prevodové stupne, aby ste znížili otáčky motora a ušetrili palivo počas jazdy. Pri moderných motoroch nie je problém jazda v nižších otáčkach, sú tomu prispôsobené.

Zdroj- pixabay.com

Ideálne je nastaviť si podľa palubného počítača vhodnú spotrebu pri vhodnej rýchlosti a zaistiť ju tempomatom. Tempomat sa správa k palivu šetrnejšie v porovnaní s našou nohou.

Odporúčaný článok:  Sneh na cestách alebo pätoro vecí, ktorých sa v zime vyvarujte

4. Perfektný stav= ideálne výkony vozidla

Stav vozidla zohráva zásadnú úlohu, ktorá sa preukazuje na koncovej spotrebe automobilu. Pravidelné zanedbávanie údržby by sa nemalo stať vašim zvykom. Najčastejším žráčom spotreby je práve zanesený vzduchový filter, zatuhnuté ložiská a mnoho iných. Nižšia spotreba sa dá dosiahnuť aj užšími pneumatiky kde sa dostávame už ku kontrole pneumatík. Mnohí vodiči zanedbávajú najmä výber vhodných pneumatík a ich údržbu. 

Pamätajte, že čím sú gumy mäkšie, tým väčší je valivý odpor a rovnako aj spotreba vozidla. 

Zdroj- pixabay.com

5. Využite na spomalenie brzdenie pomocou nižších prevodových stupňov.

Je šetrné jazdiť pri manuálnych prevodovkách na neutrále?  Keď nemáte zaradenú rýchlosť, spotreba paliva predstavuje zhruba 1,5 litra na sto kilometrov. Z toho vyplýva, že ekonomickejšia bude cesta brzdenie motorom.

Brzdenie motorom znamená nechať zaradenú rýchlosť bez akéhokoľvek stláčania plynového pedála. Vtedy auto samé udržiava motor v behu a spotreba je v tej chvíli nulová. 

Zdroj- pixabay.com

6. Vyhodiť zbytočný náklad v aute

Pred samotným začatím jazdy si treba skontrolovať stav vozidla. Neprevážajte v aute zbytočné veci, ktoré počas jazdy nebudete potrebovať. Každé kilo navyše prispieva k vyššej spotrebe. Dbajte na to, aby ste nikdy nezabudli vyložiť nepotrebné detské sedačky a zabudnuté batožiny. Prvky ako nosiče lyží a strešný box zo strechy vozidla treba demontovať vždy, keď ich nebudete potrebovať. Tieto prvky taktiež veľmi zvyšujú aerodynamický odpor, ktorý dokonca ešte viac ovplyvňuje spotrebu paliva.

Odporúčaný článok:  Auto na šrot alebo ako Nemci podvádzajú Slovákov

POZOR: Ťažšie vozidlo spotrebuje pri jazde viac energie.

Zdroj- unsplash.com

Zhrnutie úspešného sporenia paliva

  • 1. Zohrievanie motora skrátiť na minimum
  • 2. Zmeniť štýl jazdy
  • 3. Inteligentné preraďovanie
  • 4. Každodenná starostlivosť o vozidlo
  • 5. Brzdenie motorom
  • 6. Zbavenie sa zbytočného nákladu v aute
Komentáře