Ako zistiť kód autorádia

Ako zistiť kód autorádia

Autorádio má v aute takmer každý. Ak je to váš prípad, nezabudnite, že v novších vozidlách sa pri odpojení autobatérie môže rádio zablokovať a je možné ho uviesť do prevádzky len pomocou kódu, ktorý sa používa na jeho aktiváciu. To je ideálne, ak máte k dispozícii kód. Potom nie je nič jednoduchšie, ako ho zadať do rádia, potvrdiť ho a potom si užívať dokonalú, neprerušovanú hudbu na cestách. Nezabudnite však, že nie vždy budete mať k dispozícii kód. Aké sú teda ďalšie spôsoby, ako to môžete zistiť?

Vyhľadanie kódu autorádia

Najprv si pozrite všetky informácie o svojom vozidle. Nezáleží na tom, či ste ho kúpili ako nový alebo ojazdený od predajcu ojazdených vozidiel alebo od súkromnej osoby. Určite môžete mať šťastie a zistiť papier alebo informácie o tom, aký je kód. Rovnako je možné, že sa vám podarí skontaktovať sa napríklad s pôvodným majiteľom a jednoducho sa od neho dozviete, kde máte kód hľadať alebo v akom formáte sa nachádza. Niekedy existujú autorádiá, v ktorých sa používa len základná číselná kombinácia. A v akom formáte? Je to 0000.

Autorizovaný servis je drahý

Samozrejme, mnohým ľuďom môže vyhovovať možnosť spojená s príchodom do konkrétneho autorizovaného servisu, kde sa zistí kód a rádio sa aktivuje. Ak sa vydáte touto jednoduchou cestou, je dobré vyžadovať nielen aktiváciu rádia, ale aj oznámenie príslušného kódu. To je logicky dobré si zapísať. Hoci je táto cesta pomerne jednoduchá, mali by ste vziať do úvahy, že rozhodne nepatrí medzi najlacnejšie. Môže ísť o niekoľko desiatok eur, ktoré vám budú účtované len preto, že ste potrebovali zistiť konkrétny kód autorádia.

Odporúčaný článok:  Sneh na cestách alebo pätoro vecí, ktorých sa v zime vyvarujte

Môžete tiež použiť VIN

Pri niektorých vozidlách môže na nájdenie správneho kódu stačiť takzvaný VIN. Ide o identifikačné číslo vozidla, ktoré je pre každé vozidlo jedinečné. V zásade môžete veľmi ľahko zistiť číslo VIN. Je uvedená nielen na viacerých miestach vášho vozidla, ale aj v technickom preukaze. Keď už máte príslušné číslo, je dobré pozrieť sa na internet, kde sú k dispozícii rôzne generátory.

Ide o malé programy, ktoré obsahujú databázu kódov jednotlivých autorádií. Aby ste nemuseli nič zložito hľadať, jednoducho do nich vložíte svoj VIN, stlačíte tlačidlo a potom zistíte aj kód autorádia. Tým sa rádio opäť aktivuje a nič vám nebude brániť v plynulej jazde s dostatočným počtom hudby.

Ak VIN nepomôže

Hoci VIN môže byť ideálnym spôsobom, ako zistiť kód autorádia, treba povedať, že nie každá automobilka a nie každé auto má túto možnosť k dispozícii. Z tohto dôvodu musíte počítať s tretím spôsobom, ktorý je najzložitejší. Pôvodné autorádio budete musieť demontovať. Ak ste to ešte nikdy nerobili, je dobré vyhľadať si na internete návod alebo si zaobstarať nejaké praktické nástroje. Zvyčajne ide o špeciálne háčiky podobné pletacím ihliciam. Tie sa dajú vložiť na konkrétne miesta vo vozidle.

Odporúčaný článok:  Ako vymeniť chladiacu kvapalinu

Ak sa o demontáž pokúsite sami, je dobré poznať nielen správny typ hákov, ale aj postup, ktorý treba dodržať. Najskôr je potrebné vložiť nástroje na potrebné miesta, čo by malo znamenať, že potom môžete odomknúť jednotlivé zámky, ktoré držia rádio na mieste. Po vykonaní tohto úkonu by už nemal nastať žiadny väčší problém s jednoduchým vytiahnutím daného autorádia. Dávajte pozor na kabeláž, ktorá by nemala byť poškodená alebo zlomená.

Zistite sériové číslo autorádia

Po demontáži autorádia musíte zistiť jeho sériové číslo. Tento údaj by mal byť uvedený na štítku v hornej, dolnej alebo bočnej časti. Ak máte viac čísel, je dobré si ich všetky poznačiť. Keď sa vám to podarí, môžete príslušné autorádio umiestniť späť do montážneho otvoru. To, že sa tam dokonale zmestí, spoznáte jednoducho podľa toho, že jednotlivé západky budú zacvaknuté.

Teraz sa môžete venovať samotnému kódu. Postup v tomto prípade je veľmi podobný postupu pri VIN. Na internete si stiahnete a nainštalujete potrebný nástroj, ktorý samozrejme slúži na vygenerovanie správneho čísla. Teda správny kód. Predvolenou hodnotou tu však nie je nič iné ako sériové číslo daného vozidla. Po jeho vložení sa zvyčajne zobrazí štvormiestne číslo, ktoré je tou správnou kombináciou.

Odporúčaný článok:  Novodobé stáčanie sa netýka len kilometrov. Podľa ich vzoru idú aj pneumatiky

Nesnažte sa uhádnuť kód

Poslednou možnosťou, ktorú si môžeme spoločne predstaviť, je cesta spojená s rozhodnutím uhádnuť správnu kombináciu. Toto určite nie je správna cesta, pretože určite nemáte neobmedzený počet možných pokusov. Naopak. Pri niektorých autorádiách sú k dispozícii maximálne tri pokusy. Potom vám nezostáva nič iné, ako vykonať továrenské odblokovanie, čo samozrejme zahŕňa nevyhnutnú návštevu autorizovaného servisu, ktorá nebude lacná. Rádio sa nielen uvedie späť do prevádzky, ale dostanete aj špecifický kód.

Okrem toho, že by ste nemali hádať, je dobré sa informovať o tom, ako sa vlastne zadáva správna číselná kombinácia a čo sa používa na jej potvrdenie. Túto informáciu nájdete napríklad v návode na obsluhu alebo v akejkoľvek inej príručke, ktorá sa dodáva s vaším vozidlom. Dôležité je tiež pamätať na to, že by ste sa nemali mýliť. A určite nie niekoľkokrát. Opäť platí, že akákoľvek chyba môže byť spojená s tým, že si rádio nadobro zablokujete.

Komentáře