Renault Megane E-Tech 100% elektrický EV60 220 Optimum Charge – Úsporný nástupca

Už celkovo piate prevedenie modelovej ponuky francúzskej automobilky nesie na odlíšenie oficiálne meno Megane E-Tech 100% elektrický. Keď onedlho dožije svoj cyklus končiaca štvrtá generácia Meganu, ktorú si stále môžete kúpiť so spaľovacími motormi, budeme mať zrejme len tento – elektrický. My sme si interne odlíšili MeganE od Megane takto jednoducho…

MeganE sme už začiatkom roka v redakčnom teste mali. Vtedy sme však bojovali s teplotami pod nulou a faktom, že išlo ešte o predprodukčné kusy pre novinárov, ktoré vykazovali isté chyby v infotainmente, či pohone. Teraz sme však celý týždeň testovali podobne vybavený kúsok, s rovnakým výkonom, batériou a výbavou v relatívne optimálnych teplotných podmienkach pre elektromobily. Ako teda na tom je MeganE s tou spotrebou?!

Najprv si ale povedzme niečo o aute ako takom. Elektrický MeganE sa znateľne zmenšil a oproti hatchbacku štvrtej generácie je o znateľných 160 mm kratší. S dĺžkou 4200mm tak patrí k najmenším automobilom nižšej strednej triedy a menšia je aj jeho šírka. Rovných -46mm je už v interiéri celkom poznať. Priestor na zadných sedadlách je viac stiesnený, no s ohľadom na menšie proporcie nás opäť prekvapil objem batožinového priestoru, ktorý je až 389 l a má navyše pod dňom ďalší solídne veľký priestor, napríklad pre nabíjacie káble.

Ešte stále nie je u nás možnosť vyberať z dvoch verzií, tak ako na „západe“. Najlacnejšia verzia EV40 má menší akumulátor s kapacitou 40kWh a tiež slabší motor s výkonom 96kW/130k. Udávaný dojazd je 300 km. Túto verziu, ktorá by mala byť podstatne lacnejšia, ale stále nie je možné objednávať.

Odporúčaný článok:  Kia XCeed PHEV - Oplatí sa zásuvkový crossover?

Mali sme teda k dispozícii opäť MeganE so znateľne bohatšou výbavou, ale hlavne väčším akumulátorom, ktorý má kapacitu 60 kWh a predĺži dojazd o znateľných 150km. K motoru tiež pridá aj poriadnu porciu výkonu, pretože so 160kW/220k je možné ľahšie odhaliť kvalitný podvozok. MeganE sa stane razom zábavnejšou predokolkou.

MeganE teda využíva platformu CMF-EV s koncepciou „všetko vpredu“. Pod prednou kapotou pracuje synchrónny elektromotor s vinutým rotorom, ktorý poskytuje maximálny výkon spomínaných 160 kW a krútiaci moment až 300Nm a to v rozmedzí otáčok elektromotora od 100–4 714.

V prípade testovaného EV60 220 Optimum Charge šesťdesiatka značí kapacitu batérie v kWh, 220 potom znamená výkon v koňoch a Optimum Charge napovedá, že auto zvláda nabíjanie jednosmerným prúdom (DC) s výkonom až 130 kW.

Prejav elektromotora je príjemný, takým tým typicky elektromobilným spôsobom. Má rýchle reakcie na pravý pedál a hladkú a plynulú akceleráciou, ktorú sprevádza ticho. Dynamika je veľmi slušná, a to nielen v nízkych rýchlostiach. Príjemné je tiež pružné zrýchlenie v situáciách, keď potrebujete napríklad predbiehať 80 na 130 km/hod.

Dôstojne sa silnejší MeganE prejavuje aj na diaľnici, aspoň do okamihu, než v 160km/hod zasiahne obmedzovač elektromotoru a predbehne vás nejaké to staršie Clio s 1.2kou v benzíne.

Odporúčaný článok:  Dacia Spring Cargo Electric 45 - Najlacnejší elektrický pracant

No a aká je teda tá spotreba… Palubný počítač počas testu vyhadzoval príjemné čísla, snáď len s výnimkou diaľnice. Po zjazde z nej na displeji takmer vždy svietil údaj s číslom cez 23 kWh/100 km.

Inak som po väčšom meste jazdil za 16 kWh/100 km a na okreskách dokonca za 13,4 kWh/100 km. Dlhodobý priemer bol 15,8 kWh/100 km. Teploty atakovali zľahka 20-25 stupňov a samozrejme som si nenechal uprieť komfort klimatizácie, špičkovej BOSE audiosústavy a občasného povymetania zákrut.

Renault pri tomto prevedení MeganE udáva dojazd až 454 kilometrov. A nameraná spotreba ukazuje, že 400 km a viac je za určitých okolností dosiahnuteľných. Môj dlhodobý priemer, s návykmi na spaľovacie motory, vychádza na nejakých 380 km. To už je tá pomyslená hranica, kedy by som si aj ja osobne vedel predstaviť fungovanie s elektromobilom na dennej báze.

Nabíjanie je tiež celkom rýchle. Pri 130kW nabíjačke by sa takmer prázdny akumulátor mal plne dobiť za jednu hodinu a 15 minút. Výrobca tiež dodáva, že Megane E-Tech EV60 220 Optimum Charge zvládne dobiť elektrinu na 250 km jazdy za 25 minút. Nabíjanie z 0 na 100% striedavým prúdom s výkonom až 22 kW má trvať 3 hodiny a 15 minút.

Realita na stojane ZSE bola dokonca 133kW, kedy MeganE zvládol dobiť batériu z 13% na 80% za cca. 35 minút. Na 50kW stojane sa MeganE nabil z 33% na 100% za 80 minút. Z domácej 230V zásuvky si MeganE nenabijete snáď ani za dva dni, ale to je aj tak iba núdzové dobíjanie cez noc, aby ráno bola batéria aspoň zohriata.

Odporúčaný článok:  Kia Sportage – mikro-hybrid po mikro-facelifte

MeganE nesklame ani jazdnými vlastnosťami. V tejto disciplíne sa elektromobily viditeľne zlepšujú a MeganE nie je výnimkou. Na konečnom výsledku sa podieľa množstvo detailov, predovšetkým ale viacprvková zadná náprava, optimálne naladenie útlmovej charakteristiky a na elektromobil prekvapivo nízka prevádzková hmotnosť, ktorá činí 1711kg, z čoho akumulátor váži 394kg.

Vďaka relatívne nízkej hmotnosti teda auto netrpí ani pozdĺžnym vlnením, ktoré trápi väčšinu elektromobilov pri jazde po nerovnostiach. Elektrický MeganE je iba o cca. 100kg ťažší ako staršia verzia s konvenčnými motormi, ktorá je stále v ponuke.

Megane E-Tech 100% elektrický EV60 220 Optimum Charge ma, priznávam, opäť milo prekvapil. A to snáď vo všetkých dôležitých oblastiach – ponúka prepracovaný interiér, poteší mimoriadne komfortným prejavom a 160kW elektromotor mu dodáva sympatickú dynamiku.

Z pohľadu normálneho cestovania je testovaný MeganE veľmi prívetivým autom, ktoré sa pekne a ľahko riadi, navyše je pohodlné a tiché. Ak sa obzeráte po elektrickom kompakte, určite si nový MeganE skúste – možno prekvapí aj vás.

Komentáře

About Martin Malátek

Svet okolo áut a nových technológií ma baví a napĺňa už od detstva. Priťahuje ma úplne všetko, čo má kolesá a spaľovací motor. Vo voľnom, ale i pracovnom čase rád čítam, cestujem, testujem a píšem na Autozine.sk - prvé auto: Škoda 105L - aktuálne auto: Mercedes C

View all posts by Martin Malátek →