Nová Kona Electric – dostala nový čistý dizajn a viaceré vylepšenia

Hyundai Motor doprial svojmu úspešnému subkompaktnému SUV Hyundai Kona Electric viacero vylepšení. Úpravy sa zameriavali na dizajn, technológie a praktické riešenia. Zámerom bolo, aby sa nový model Kona Electric stal pre zákazníkov ešte lepším produktom.

Nový model Kona Electric dostal viacero úprav exteriéru. Spojením čistého a uhladeného vzhľadu s ochrannou a výraznou karosériou B-SUV, vyjadruje Kona svoju výnimočnú elektrickú technológiu tak, aby bola na cestách ešte rozpoznateľnejšia.

Predná časť s novou uzatvorenou maskou dostala čistý a jednoduchý dizajn. Moderný vzhľad umocňujú denné LED svetlomety, ktoré zdôrazňujú široký postoj vozidla. Prednú časť dopĺňa asymetricky umiestnený nabíjací konektor. Ide o špeciálny prvok, ktorým sa Kona Electric naplno hlási k svojmu elektrickému pohonu.

Nové a ostrejšie tvarované svetlomety zasahujú do bokov vozidla. Technologicky premyslené vnútorné časti svetlometov dostali technológiu mnohostranných reflektorov MFR. Svetlomety sú prepojené s lakovanými ochrannými lištami blatníkov, čo dodáva modelu Kona Electric výrazný a hodnotný vzhľad. Vertikálne aerodynamické priečky v predných blatníkoch zlepšujú prúdenie vzduchu v priestore predných kolies. Otvory na vstup vzduchu v spodnej časti nárazníka dostali vizuálne výrazné horizontálne lišty. Zadný nárazník obohatila nová lišta a nové horizontálne natiahnuté zadné svetlomety nadväzujú na čistý vzhľad prednej časti.

Nová Kona Electric je oproti predchádzajúcej verzii o 25 milimetrov dlhšia. To prinieslo dynamický vzhľad spojený s výrazným vizuálnym vyžarovaním. Nový model Kona Electric je dostupný vo viacerých farbách exteriéru vrátane dvojfarebného vyhotovenia strechy.

Novinkou modelu Kona Electric je použitie 10,25-palcovej digitálnej prístrojovej dosky. Okrem toho sa na požiadanie dodáva aj 10,25-palcová obrazovka AVN (Audio, Video, Navigácia), ktorá prináša nové možnosti konektivity. Jednotka AVN združuje viacero prvkov multimédií a komfortu vrátane prepojenia Bluelink, služieb Hyundai LIVE Services a Apple CarPlay či Android Auto, čím sa vodiči vozidiel značky Hyundai dostanú k širokej ponuke možností konektivity. Zákazníci, ktorí si vyberú 8-palcovú verziu systému Display Audio, dostanú možnosť využívať bezdrôtové prepojenie mobilného telefónu s vozidlom prostredníctvom Apple CarPlay a Android Auto.

Odporúčaný článok:  Pannonia-Carnuntum Historic - mobilné múzeum

Zákazníci vozidla Kona Electric získajú novú aktualizáciu rozhrania Bluelink, ktorá im umožní jednoduchšie a pohodlnejšie ovládať vozidlo pomocou mobilného telefónu alebo hlasom. Aplikácia zobrazí aktuálny stav batérie a dojazd vozidla a pokiaľ je pripojené do nabíjačky, tak aj čas nabíjania. Majitelia majú prístup k pokročilému nastavovaniu systému ovládania batérie. Dokážu upraviť čas nabíjania, aby čo najviac vyhovoval ich potrebám a rozpočtu a využívali najlepšie možné ceny elektrickej energie.

Vďaka diaľkovému ovládaniu nabíjania Remote Charging môžu vodiči modelu Kona Electric kedykoľvek spustiť či zastaviť nabíjanie a stačí im na to iba stlačiť tlačidlo v mobilnej aplikácii Bluelink. Ak je vozidlo v chladných mesiacoch pripojené na nabíjačku, môžu si užívatelia vďaka diaľkovému ovládaniu klimatizácie nastaviť kúrenie tak, aby bol interiér v požadovanom čase vyhriaty. Okrem zvýšenia komfortu sa šetrí energia uložená v batérii a využije sa na pohon vozidla.

Zákazníci si môžu vytvoriť svoj vlastný Užívateľský profil, ktorý sa bude dať preniesť aj do ostatných vozidiel Hyundai podporujúcich túto službu. Navigácia na poslednom úseku pomáha užívateľom pokračovať v ceste až do cieľa a to aj po zaparkovaní vozidla, pričom používa rozšírenú realitu alebo Google Maps. Online plánovanie trasy je navigačný systém automobilky Hyundai, ktorý využíva vzdialené servery. Online informácie o parkovaní poskytujú užívateľovi aktuálne správy o umiestnení a cene najbližších dostupných parkovacích miest. Najmodernejšia aktualizácia rozhrania Bluelink obsahuje aj vyhľadávanie vo voľných textoch, čo uľahčuje vyhľadávanie adries či zaujímavých miest.

Nová technológia náladového osvetlenia osvetľuje aj priestor na nohy vodiča a predného spolujazdca, čo umocňuje lifestylový charakter vozidla. Zákazníci si môžu vybrať spomedzi dvoch balíkov farieb interiéru. Jednofarebný čierny balík Black sa dodáva s látkovými, látkovo-koženými či s koženými poťahmi. Alternatívou je dvojfarebná sivá verzia interiéru Grey, ktorá ponúka spojenie látky a kože, prípadne kožené poťahy.

Odporúčaný článok:  KIA Niro 1.6 GDi PHEV - Zlatý stred ponuky

Rovnako ako predchodca, aj nový model Kona Electric ponúka dva rôzne druhy bezemisného elektrického pohonu, ktorý nerobí kompromisy vo výkone.

Verzia s dlhým dojazdom a s batériou s kapacitou 64 kWh poháňa elektromotor s maximálnym výkonom 150 kW (204 k). Kona Electric s ním zrýchli z 0 na 100 km/h za 7,9 sekundy. Základná verzia využíva batériu s kapacitou 39,2 kWh, takže motor s výkonom 100 kW (136 k) s ňou zrýchli z 0 na 100 km/h za 9,9 sekundy. Verzia s predĺženým dojazdom dosahuje maximálnu rýchlosť až 167 km/h, v prípade štandardnej batérie je to 155 km/h.

Obe verzie ihneď poskytujú maximálny krútiaci moment 395 Nm, čo novému modelu Kona Electric zaručuje zábavu za volantom s plnou silou dostupnou od prvej sekundy.

Od prvého predstavenia v roku 2018 sa model Kona Electric vyznačoval jedným z najlepších dojazdov na elektrinu vo svojom segmente. Po vylepšení pneumatík pre modelový rok 2020 dosahuje verzia so 64 kWh batériou špičkový dojazd na nabitie do vzdialenosti 484 kilometrov (WLTP). Model s 39,2 kWh batériou dôjde do vzdialenosti 305 kilometrov (WLTP).

Elektronický systém radenia umožňuje ovládanie vozidla stlačením tlačidiel na zmenu jazdných režimov. Uvoľní sa tak priestor potrebný na zabudovanie mechanického prepojenia medzi bežným voličom a prevodovkou. Vďaka tomu vznikajú v prednej časti vozidla ďalšie odkladacie priestory.

Systém nastaviteľného rekuperačného brzdenia umožňuje novému modelu Kona Electric automaticky nastaviť úroveň rekuperácie, zatiaľ čo vodič si jej intenzitu môže upravovať páčkami pod volantom. Pokiaľ je to možné, systém pomocou rekuperácie zbiera dodatočnú energiu. Rekuperačné brzdenie sa zvýši jemným pritlačením ľavého pedála, takže vozidlo dokáže zastaviť aj bez použitia bŕzd.

Lítiovo-iónové polymérové batérie sa 100 kW rýchlym jednosmerným prúdom nabijú z 10 na 80 % za 47 minút. Na požiadanie má Kona Electric aj 10,5 kW palubnú trojfázovú nabíjačku, ktorá výrazne skracuje čas nabíjania na trojfázových nabíjačkách so striedavým prúdom či na domácich nástenných nabíjačkách. Vodiči môžu nabíjať vozidlo aj z domácej zásuvky pomocou kábla so zabudovaným ovládaním ICCB.

Odporúčaný článok:  Modernizovaný Opel Astra pre rok 2020
 Typ nabíjania Kona Electric64 kWhKona Electric39,2 kWh
Rýchle nabíjanie
jednosmerným prúdom
10 — 80 %
50 kW nabíjačka64 min48 min
100 kW nabíjačka47 min47 min
Bežné nabíjanie
striedavým prúdom
10 — 100 %
7,2 kW palubná nabíjačka9 h 15 min6 h
10,5 kW palubná nabíjačka6 h 50 min4 h 20 min
Pomalé nabíjanie ICCB
10 — 100 %
(220 V/12 A)28 h17 h

Nový model Kona Electric dostal do výbavy viacero bezpečnostných a asistenčných systémov, ktoré prinášajú vyššiu úroveň bezpečnosti. Hyundai SmartSense poskytuje komplexnú bezpečnosť na najvyššej úrovni v triede a asistenčné systémy, ktoré majú ešte viac funkcií ako predchodca.

Medzi upravené prvky Hyundai SmartSense nového modelu Kona Electric patria Asistent na upozornenie na vozidlá približujúce sa v priečnom smere pri cúvaní (RCCA) a Asistent na monitorovanie mŕtveho uhla (BCA) v prípade hroziacej kolízie s vozidlom v mŕtvom uhle dokáže automaticky preventívne aktivovať brzdy. RCCA predchádza kolíziám pri cúvaní tým, že v prípade odhalenia prichádzajúceho vozidla aktivuje brzdy. Ide o vylepšenie predchádzajúceho systému, ktorý iba vydal výstrahu.

Ďalšou novinkou je Upozornenie na odjazd vpredu stojaceho vozidla (LVDA), ktoré upozorní vodiča na to, že vozidlo, ktoré stálo pred ním, sa už pohlo. Ďalšími novými prvkami sú Upozornenie na bezpečné opustenie vozidla (SEW) a Upozornenie na prítomnosť cestujúcich na zadných sedadlách (RSA). SEW vystríha pasažierov, ak nie je bezpečné vystúpiť z vozidla. RSA pred jazdou kontroluje, či nie sú otvorené zadné dvere. Po skončení jazdy upozorní vodiča, že na zadných sedadlách môže niekto sedieť. Súčasťou výbavy nového modelu Kona Electric je systém e-Call, prvok, ktorý po aktivácii airbagov, alebo po stlačení tlačidla e-Call automaticky upovedomí záchranné zložky.

Pohodlie jazdy, najmä pre zadných pasažierov, zvyšuje viacero komfortných prvkov. Rovnako ako predchodca, aj nový model Kona Electric ponúka vyhrievanie zadných sedadiel, čo zvýši pohodlie na dlhých cestách. V druhom rade sa nachádza aj USB na prípadné nabíjanie elektronických zariadení. Viac pokoja prináša vodičovi aj elektronická parkovacia brzda, ktorá sa aktivuje jednoduchým stlačením tlačidla.

ZDROJ: TS Hyundai Slovensko
Komentáře

About Martin Malátek

Svet okolo áut a nových technológií ma baví a napĺňa už od detstva. Priťahuje ma úplne všetko, čo má kolesá a spaľovací motor. Vo voľnom, ale i pracovnom čase rád čítam, cestujem, testujem a píšem na Autozine.sk - prvé auto: Škoda 105L - aktuálne auto: Mercedes C

View all posts by Martin Malátek →